Dzień matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość.
Święto zostało zapoczątkowane przez organizację „World Education Games” w 2007 roku. Od tego czasu było organizowane co roku w każdą pierwszą środę marca. W pierwszych obchodach tego święta wzięło udział 286 tysięcy uczniów z 98 krajów świata. Światowy Dzień Matematyki z każdym rokiem rozrastał się – w 2012 roku wzięło w nim udział prawie 6 milionów uczniów z całego świata.
W Polsce pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve i wzięło w nich udział ponad 100 szkół z całej Polski. Organizatorzy zapraszają uczniów (i nie tylko) do konkursów, quizów i zagadek matematycznych.
W tegorocznej edycji wzięli udział uczniowie z klas 4– 6. Rozwiązywali zadania pod hasłem „Zainwestuj w matematykę”, które w tym roku wykorzystywały umiejętności matematyczne do obliczania zysków i strat związanych z inwestowaniem. Podczas 40-to minutowej zabawy pracowali w grupach klasowych, świetnie się przy tym bawiąc. Na koniec każda klasa dostała pamiątkowe dyplomy.
Dzień Matematyki kierowany jest do wszystkich! Nawet tych (a może przede wszystkim), którzy nie lubią matematyki. Rozwiązywanie zadań ma sprawić przyjemność, a nie być kolejnym testem. Zadania nie wymagają wiedzy matematycznej – wystarczy otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać jasną stronę tej nauki.
Katarzyna Dmitrzak