Konkurs_na_zakladke_2

Z życia szkolnej biblioteki

Z życia szkolnej biblioteki …

Jesień w bibliotece obfitowała w wiele wydarzeń promujących książki i czytelnictwo oraz wpisujących się w priorytetowe działania szkoły.
W październiku tradycyjnie świętowaliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Wtedy to rozpoczął się całoroczny konkurs wiedzy o Polsce. Chętni uczniowie co tydzień odpowiadają na jedno pytanie dotyczące wielu aspektów życia naszej ojczyzny, ćwiczą umiejętność poszukiwania informacji oraz rywalizują o tytuł „Szkolnego WIE-dźmina”.
Również w październiku odbył się Wielki kiermasz książek. Trwał on przez kilka dni ponieważ warunki sanitarne wymagały wyznaczenia osobnych terminów dla poszczególnych klas. Z kiermaszu mogli skorzystać również rodzice uczniów dokonując zakupu przy drzwiach wejściowych do budynku szkoły. Bogata oferta książek dla dzieci nadesłanych z Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w Tuliszkowie oraz firmy Drugi Tom oraz bardzo atrakcyjne ceny sprawiły, że kiermasz cieszył się wielkim powodzeniem. Sprzedanych zostało ponad 350 książek, które wzbogaciły księgozbiory domowe uczniów.
Na początku listopada rozstrzygnięty został konkurs projektowo – modelarski „W świecie Stanisława Lema” zorganizowany z okazji 100-lecia urodzin pisarza. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie modeli robotów oraz pojazdów kosmicznych. Swoimi zdolnościami konstruktorskimi i kreatywnością pochwaliło się 11 uczniów. Ich wspaniałe prace można było obejrzeć na wystawie przygotowanej w bibliotece. Niektóre modele zostały zaprojektowane do pełnienia określonych funkcji. Był więc robot sprzątający, pomocnik kuchenny, czy strażnik książek. Wszystkie one wykonane zostały z wykorzystaniem materiałów wtórnych stanowiąc przykład stosowania recyklingu na co dzień we własnym domu. Komisja konkursowa wyróżniła cztery prace:
I miejsce: Wiktoria Podulka – klasa 2
Michał Chmielewski – klasa 2
II miejsce: Emilia Telesz – klasa 3b
Patryk Owsiany – klasa 2
Zwycięzcom wręczono dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców oraz bibliotekę. Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.
W listopadzie do grona czytelników zostali włączeni uczniowie klasy pierwszej. Zanim jednak mogli samodzielnie wypożyczyć pierwszą książkę zostali zapoznani ze zbiorami biblioteki, jej funkcją oraz zasadami, jakie w niej obowiązują. W czasie spotkania pierwszoklasiści otrzymali wyprawki czytelnicze przekazane szkole w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Jest to program promujący czytelnictwo skierowany do dzieci rozpoczynających naukę czytania oraz do ich rodziców. Kampania realizowana jest przez Instytut Książki, a finansowana przez Ministerstwo Kultury i Narodu.
25 listopada, jak co roku pamiętaliśmy o misiach, które w tym dniu obchodziły swoje święto. Dzieci poznawały postacie niedźwiadków z bajek i filmów oraz wykonywały ich wizerunki. Kolorowe ilustracje ozdobiły bibliotekę i były chętnie oglądane przez czytelników – tych małych i tych dużych.

Z inicjatywy najmłodszych dzieci został zorganizowany konkurs „Moja zakładka”. Był on poprzedzony rozmowami na temat właściwego obchodzenia się z książkami i potrzebą ich ochrony przed zniszczeniem. W konkursie wzięło udział 46 uczniów z klas 0-3. Niektórzy z nich wykonali po kilka zakładek. Prac było tak dużo, że zaistniała potrzeba ich oceny w dwóch kategoriach.
Wśród uczniów klasy „0” najpiękniejsze zakładki wykonali:
Zuzia Wrona – I miejsce
Karina Gołąbek – II miejsce
Jakub Ostrowski – II miejsce
Zosia Bodniak – III miejsce
Lena Rzepka – III miejsce

W kategorii klas 1-3:
Daria Skiba kl. 2 – I miejsce
Hania Brzana kl. 2 – II miejsce
Leon Kenar kl. 2 – III miejsce
Wyróżnienia otrzymali:
Gabrysia Surowiak – kl. 2
Patryk Owsiany – kl. 2
Kamila Szymańska – kl. 1b
Zwycięzcy otrzymali dyplomy, książeczki i gry, a pozostali uczestnicy drobne upominki.
Przy organizacji konkursu i przygotowaniu nagród biblioteka współpracowała ze szkolnym logopedą – panią Sabiną Dytko – Gerlach.

Maria Skiba