Akademia_3_Maja_2023_1

By się można cieszyć, pokoju potrzeba.

To hasło przyświecało nam podczas uroczystego spotkania na hali gimnastycznej 8 maja. Uczniowie klas czwartych przedstawili w krótkiej akademii co wydarzyło się 3 maja 1791 roku w Polsce. Przypomnieli, jak ważnym wydarzeniem dla kraju było uchwalenie Konstytucji, oraz czym dla nas jest Wolność, Naród, Ojczyzna. Uczniowie całej szkoły przyszli dziś pięknie ubrani aby wspólnie świętować.
Dzień 3 maja jest dla nas nie tylko świętem Konstytucji z 1791 roku, ale także świętem Matki Bożej – Królowej Polski. To jej opiece i władaniu poświęcił przed laty nasz kraj król Jan Kazimierz składający śluby w katedrze lwowskiej w czasie najazdu szwedzkiego.
Spotkanie zaszczycił swoja obecnością biskup Adam Szal, który opowiedział dzieciom z czego składają się i jak nazywają poszczególne elementy stroju biskupiego oraz wskazał najważniejszą wartość człowieka – dobroć i serce.
Wszyscy uczniowie bardzo kulturalnie zachowywali się podczas uroczystości, pięknie odśpiewali hymn i w skupieniu słuchali płynących do nich słów, melodii i zapachów kwiatów jabłoni i czeremchy.

Katarzyna Dmitrzak

galeria_zdjec