Teatr_klasa_1b_2022_1

Teatr „Maska” z Rzeszowa w klasie 1b

25 listopada uczniowie kl 1b przenieśli się zdalnie do teatru „Maska” w Rzeszowie. Od kilku już lat nasza szkoła wykorzystuje tę formę przekazu, jaką jest Internetowy Teatr dla Szkół.
Czym jest iTeatr dla szkół?
iTeatr dla Szkół to autorski projekt, który Telewizja Polska S.A. realizuje od 2012 roku, a którego widownia w maju 2015 roku przekroczyła pierwszy milion. Projekt oparty jest na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce wszędzie tam, gdzie dostęp do ich oferty jest ograniczony. Odbiorcami comiesięcznych transmisji teatralnych na żywo są uczniowie szkół i placówek oświatowych różnego szczebla, oddalonych od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych (ze wsi i małych miasteczek) bez łatwego dostępu do oferty wydarzeń teatralnych. W ramach projektu iTeatr spektakl na żywo odbierany jest w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Udział wszystkich szkół w projekcie jest przy tym całkowicie bezpłatny.
W dniu dzisiejszym obejrzeliśmy historię niezwykłej przyjaźni, która wydarzyła się naprawdę, prawie sto lat temu w Japonii. Jej głównym bohaterem jest pies o imieniu Hachiko.
Na świecie jest wiele różnych psów – mały i dużych, rasowych i kundelków. Jedne uwielbiają ganiać za rzuconym patykiem, inne są świetnymi tropicielami, a jeszcze inne pomagają ludziom w ważnych sprawach. Wszystkie jednak łączy jedna wspólna cecha – potrafią być najlepszymi na świecie przyjaciółmi, co z pewnością potwierdzi każdy właściciel psa. O tym właśnie przekonali się mali widzowie, którzy z ogromnym zaciekawieniem i dojrzałym odbiorem obejrzeli godzinną transmisję.
Bardzo się cieszę, ze taka właśnie była tematyka utworu, ponieważ bardzo ładnie wkomponowała nam się w realizowane ostatnio tematy „Zwierzęta domowe” oraz spotkanie z przedstawicielami Straży Ochrony i Ratownictwa Zwierząt.
Zachęcam do obejrzenia filmu „Mój przyjaciel Hachiko”

Bożena Bober