Klasa_3B_na_wycieczce_w_Krosnie

Wycieczka klasy 3b do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

3B NA WYCIECZCE W KROŚNIE
15 XII klasa 3b udała się na zaplanowaną wycieczkę do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.
Jej celem było zwiedzanie muzeum, zapoznanie z technika powstawania i obróbką szkła, a także z pracą ludzi tam zatrudnionych. Ponadto skorzystaliśmy z warsztatów, na których uczniowie wykonali „ świąteczną bombkę”. Było to nie lada wyzwanie, ponieważ na cieniutkim szkle, w kształcie kuli należało zaprojektować wzór, następnie pomalować go specjalnymi farbkami i pędzelkami ( kolejność musiała być zachowana), aby na sam koniec ozdobić ją pięknym, różnokolorowym brokatem.
Każde z dzieci również na chwilę poczuło się małym hutnikiem szkła, ponieważ w rozżarzonej masie szklanej wybijało swój medal. Z ogromnym zaciekawieniem dzieci przyglądały się pracy na poszczególnych stanowiskach: malowania na szkle, grawerowania, produkcji witraży oraz produkcji szklanych figurek metodą palnikową. Na naszych oczach powstała szklana świnka – skarbonka.
Na 15 min. zatrzymaliśmy się w sali projekcyjnej, aby obejrzeć film poświęcony historii krośnieńskiego szkła.
Byliśmy również szczęściarzami, ponieważ jako pierwsi mogliśmy obejrzeć wystawę pani Marty Wojciechowskiej. Jej wernisaż odbył się dzień wcześniej. Wystawa zatytułowana „Szklane historie” składa się z 5 instalacji: Niepamięć, Banie, Czarne, Kałuże i Muchołapka . Jest to wyjątkowe i nowoczesne spojrzenie na możliwości szklanej materii. Duże wrażenie na nas dorosłych ( przewodnik, opiekunowie) zrobił odbiór sztuki przez młodych Humniszczan, kiedy to poproszeni o nadanie tytułu wystawie, zasypali nas ogromem pomysłów – „ Muchy w sieci”, Dobro i zło”, „Przeciwności”, Mucha Batman”, „One wszędzie są”.
Kolejnym punktem wycieczki był zakup pamiątek w „szklanym sklepie”. Tam po prostu są cuda!
Następnie przeszliśmy do piwnic przedproznych, gdzie mieszczą się najcenniejsze dzieła szklanej sztuki, które zostały wykonane przez najsłynniejszych artystów działających, lub związanych z Krosnem. Czekała na nas sala „szkła w fizyce”, w której mogliśmy przeprowadzić samodzielnie eksperymenty na szklanych rekwizytach (m.in. soczewkach, kalejdoskopie, światłowodach).
Na tym zakończyliśmy zwiedzanie. Wiemy już, że Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to ukoronowanie ponad 90-letniej historii i bogatej tradycji hutnictwa szkła na Podkarpaciu, a Krosno nie bez powodu nazywane jest polską stolicą szkła.
Po tak wspanialej lekcji udaliśmy się na spacer po krośnieńskim rynku, gdzie poczuliśmy magię zbliżających się świąt.
Dziękuję paniom Katarzynie Bodniak i Wiolecie Ochale za pomoc w opiece nad dziećmi i za wykonanie zdjęć.

Bożena Bober

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki:

Aparat foto
Aparat foto