Narodowe_czytanie_2023

Narodowe czytanie

Dnia 11 września 2023 społeczność klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Humniskach wzięła udział w akcji Narodowego Czytania. Lekturą dwunastej już odsłony tego wydarzenia była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, wybrana z uwagi na tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie jest obchodzone właśnie w roku 2023.
Głównym celem akcji jest przede wszystkim propagowanie czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości, poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.
Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu. Najpierw wysłuchali tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji. Następnie nauczyciele dokonali krótkiego wprowadzenia w klimat epoki oraz omówili kwestie poruszane przez lekturę. Po tym wstępie, uczniowie odczytali fragmenty pozytywistycznego dzieła. Tekst utworu był wyświetlany na tablicach multimedialnych, dzięki czemu był widoczny dla wszystkich, nie tylko czytających. Na koniec zrobiono pamiątkowe zdjęcia.
Każda taka inicjatywa ma ogromne znaczenie w edukacji i wychowaniu młodego pokolenia.
W tym roku postanowiliśmy postawić na słowo „czytanie” – podkreślić je i zaakcentować.

galeria_zdjec