Apel MDPD-2023-1

Apel z okazji międzynarodowego dnia praw dziecka

„Dzieci nie będą dopiero, ale są już ludźmi, tak, ludźmi są a nie lalkami, można przemówić do ich rozumu, odpowiedzą nam, przemówmy do serca, odczują nas. Dzieci są ludźmi, w duszy ich są zadatki tych wszystkich myśli i uczuć, które my posiadamy.”– Janusz Korczak.
Dziecko to mały człowiek. Jednak nie wszyscy dorośli o tym pamiętali.
W związku tym Organizacja Narodów Zjednoczonych spisała prawa dzieci w Konwencji o Prawach Dziecka. Państwo, które do konwencji przystąpi, zobowiązuje się do przestrzegania zawartych w niej praw.
W Polsce Konwencja obowiązuje od 1991roku– czyli od 32 lat.
W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka uczniowie klasy 5a przygotowali apel. Mówili o prawach, jakie mają dzieci – byśmy je dobrze znali i zawsze mogli z nich korzystać.
Musimy jednak pamiętać, że korzystając z praw nie można ograniczać praw innych– kolegów, koleżanek i dorosłych. Każdy człowiek, czy to dziecko czy dorosły ma prawo do godnego życia w pokoju, miłości i w poczuciu bezpieczeństwa. Należy również pamiętać, że dzieci, oprócz praw mają również obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka rodziców, Polaka i człowieka.
Pamiętajmy!!! Traktujmy innych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani!

Katarzyna Dmitrzak

galeria_zdjec