Spotkanie_z_ratowniekiem_medycznym_zerówka_2024

Spotkanie z ratownikiem medycznym w klasie zero

W dniu 09.04.2024 r. dzieci z zerówki odwiedził ratownik medyczny. Towarzyszył mu ogromny miś, który stanowił dodatkową atrakcję dla dzieci. Na początku zajęć ratownik medyczny
pokazał i omówił dzieciom  strój, w którym pracuje. Wyjaśnił również, na czym polega jego praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Przy okazji dzieci mogły wykazać się znajomością numerów ratunkowych. Dzieci z uwagą wysłuchały informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Jednak jednym z najciekawszych momentów spotkania były praktyczne ćwiczenia. Ratownik medyczny powiedział dzieciom, iż bardzo ważne jest by rodzice dbali o to, żeby dzieci podczas jazdy rowerem i innych podobnych aktywności zawsze miały odpowiednie zabezpieczenie głowy i kończyn (czyli na głowie obowiązkowo kask, a na kolanach i łokciach – ochraniacze). W trakcie prowadzonych zajęć dzieci obserwowały w jaki sposób należy prawidłowo wykonać opatrunek medyczny oraz zapoznały się z dostępnymi środkami opatrunkowymi. Ponadto dzieci miały możliwość bandażowania oraz nauczyły się, jak wygląda pozycja boczna, tzw. bezpieczna. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się małymi ratownikami. Dzieci ćwiczyły również sposoby zachowania się w sytuacji, gdy ktoś w ich obecności zemdleje lub złamie rękę i jak należy sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc.

Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. Panu Ratownikowi bardzo dziękujemy za przybycie.

Andżelika Słota